Kulttuuritalo Laaksolan kevätnäyttelyt
Kulttuuritalo Laaksolassa on keväällä esillä kaksi näyttelyä: Valkeakoski-opiston opiskelijoiden näyttely sekä Akaan kuvataiteilijoiden näyttely.
Avajaiset la 26.4.2025 klo 13-17: Cafe Saimissa on tarjolla kahvia ja pullaa sekä perheen pienimmille on luvassa ilmapallotaiteilijan esityksiä.
Valkeakoski-opiston näyttely
Ryhmänäyttelymme yhdistää 10 tekijää Akaasta ja Urjalasta. Esillä on töitä, jotka ovat syntyneet Valkeakoski-opiston Löydä sisäinen taiteilijasi -kurssin aikana Akaassa ja Piirustuksen ja maalauksen työpajassa Urjalassa. Myös kummankin ryhmän työt ovat näyttelyssä yhtenä kokonaisuutena erottelematta tekijöitä omiksi ryhmikseen, vaikkakin työt ovat esillä kuin kahdessa huoneessa. Aiheet ovat tekijöiden itse valitsemia.
Avoinna 26.4.-25.5.2025. Näyttely auki 26. ja 27.4. klo 10-17, muuten la-su klo 11-15 (25.5. asti).
Näyttelyyn ovat osallistuneet seuraavat tekijät:
Tuulikki Grandell, Akaa
Paavo Jahkola, Urjala
Anne Kivelä, Akaa
Kati Koivula, Akaa
Tuija Mäenpää, Akaa/Urjala
Veli-Matti Ojala, Urjala
Mari Perttola, Akaa
Ruta Ratassepp, Urjala
Saana Romula, Akaa
Veera Väätäinen, Akaa
Akaan kuvataiteilijoiden näyttely
Akaan kuvataiteilijoiden Kerrostumia-näyttely avoinna Laaksolassa 25.5.2025 asti.