Viialan kulttuuriklubi ry
Viialan kulttuuriklubi ry on 2019 perustettu, vapaaehtoistoimintaan perustuva yhteisöllinen yhdistys. Toimimme tiiviissä yhteistyössä muiden yhdistysten, yritysten, yksittäisten toimijoiden sekä Akaan kaupungin kanssa elävöittääksemme kyläämme ja sen kulttuuritoimintaa kaikkien asukkaiden hyväksi. Jokainen on erittäin tervetullut vaikuttamaan joukkoomme. Jäsenmaksun tai vapaaehtoisen kannatusmaksun maksamalla varmistat mm.paikallisille nuorille mahdollisuuden kesätöihin Kesäkioski Luttusessa sekä Luttusen uimarannan aktiivisen live-ohjelman.
Tule mukaan!
- Liity jäseneksi lähettämällä sähköpostilla nimesi ja yhteystietosi osoitteeseen: viialankulttuuriklubi@gmail.com Lähetämme sinulle laskun jäsenmaksusta noin 2 viikon kuluessa.
- Suositut I <3 VIIALA -tuotteet viedään nyt käsistä. Hanki omasi Kesäkioski Luttusesta tai klubin tapahtumista, jäsenille ale-hintaan!
LUTTUSEN UIMARANTA
Viialan Kulttuuriklubin pyörittämä Kesäkioski Luttunen toimii nyt neljättä kesää (klubin perustamisesta 2019 lähtien), ja klubi palkkaa sinne paikallisia nuoria kesätöihin. Luttusen aluetta on myös klubin aloitteesta siivottu ja rantaa kunnostettu vuosittain talkoovoimin, ja se on saatukin virkoamaan entiseen loistoonsa kulttuuriklubin sinnikkäiden ponnistelujen ansiosta. Luttunen on sanalla sanoen koko kylän yhteinen ranta. Klubilla on pitkäaikainen vuokrasopimus Akaan kaupungin kanssa rannan kiinteistöstä, ja se on sitoutunut edistämään ja kehittämään alueen toimintaa, viihtyvyyttä ja saavutettavuutta kaikkien asukkaiden hyväksi. Klubin väki onkin jo parantanut Luttusen alueen esteettömyyttä rakentamalla mm. esteettömyysluiskia terassille ja rantaan sekä kasvattanut alueen pysäköintitilaa, ja anonut Pirkan Helmi -hankkeesta tukea toteuttaakseen ”Akaan helmi” hankkeen suunnitelmansa mm. kunnollisesta esiintymislavasta sekä uusista esteettömistä wc-/lastenhoitotiloista molempiin pukuhuoneisiin ja rannan yleisen esteettömyyden parantamisesta.
TAPAHTUMAT KESÄ 2023
Viialan Kulttuuriklubi järjestää Luttusen rannalla tapahtumia myös kesällä 2023:
-
- Luttusen Venetsialaiset-festivaali 26.8.2023 Luttusissa ja Viialan Sampolassa
- Seuraa Viialan Kulttuuriklubin ilmoittelua.
Lisäksi rannalla tapahtunutta:
- Akaa Ukulele Piknik su 11.6.2023
- Ala- ja yläkoululaisten peli-illat vk 23-26 yhteistyössä MLL Viiala ry:n ja Jarnoa:n kanssa
- Kansainvälinen Akaa, ukrainalainen folk-yhtye JAROSLAVNA esiintyy pe 28.7.
- Luttunen liikkuu 12.8. yhdessä Viialan Naisvoimistelijat kanssa
- Beach volley -viikkokisat maanantai-iltaisin. Seuraa A-Volleyn ilmoittelua.
- Venetsialaisten aikana myös Luttusen Valtiaan julistus eli Beach Volleyn viikkokisojen finaali
- Akaan kaupungin rantauimakoulun eri ryhmät 17.7.- 28.7. joka päivä 9.30-12 välillä. Lisätiedot.
KESÄKIOSKI LUTTUNEN
- Kioski alkaa sulkea tältä kesältä koulujen alettua, ja on auki enää klubin elokuun 2023 tapahtumissa.
- Kesäkioskilla kulttuuriklubin palkkaamat paikalliset nuoret myyvät:
- kahvit, jätskit, mehut, makeita ja suolaisia herkkuja. Viikoittain myynnissä myös tuoreita leipomuksia omalta kylältä!
- Kioskilla myynnissä myös suositut I <3 VIIALA -tuotteet sekä Viialan kulttuuriklubin jäsenyys 20e/vuosi
Tule mukaan, ja seuraa meitä somessa. Auttaa voit ilman jäsenyyttäkin:
- Nettisivu: www.viialankulttuuriklubi.fi
- Sähköposti: viialankulttuuriklubi@gmail.com
- Viialan kulttuuriklubin puhelin (kesäkioski) 041 3171 048
- Facebook: Viialan kulttuuriklubi ja Kesäkioski Luttunen
- Instagram: viialankulttuuriklubi ja kesakioski_luttunen