40v. juhlavuoden polkupyöräsuunnistus käynnistyy 1.5. - Akaan kaupunki

40v. juhlavuoden polkupyöräsuunnistus käynnistyy 1.5.

Tänä vuonna 40 vuotta täyttävä perinteinen Akaan polkupyöräsuunnistus käynnistyy jälleen perjantaina 1.5.2026. Rastien hakuaika on 15.9.2026 asti.

Rastikartan voi hakea perjantaista 1.5. alkaen Akaan kirjastoista kirjastojen aukioloaikojen puitteissa tai tulostaa polkupyöräsuunnistuksen sivuilta. Suunnistuksessa vähintään 13 pistettä löytäneiden kesken arvotaan 100 euron ja 50 euron lahjakortit. Muistathan palauttaa rastikartan joko paperisena Akaan kirjastoihin tai sähköpostitse liikunta@akaa.fi viimeistään 16.9.2026.

Näin juhlavuoden kunniaksi saimme uudistetun kartan, joka on hieman vanhaa karttaa yksityiskohtaisempi.

Vuonna 2025 polkupyöräsuunnistusta uudistettiin ja rastit värikoodattiin vaikeustason mukaisesti. Olemme kiinnittäneet erityistä huomiota tarjoamalla helpompia rasteja lapsia, perheitä ja ikääntyneitä silmällä pitäen. Helpoissa rasteissa välimatkat ovat lyhyempiä ja rastit ovat pääasiallisesti asfalttiteiden varsilla. Mutta luvassa on myös haasteita kaipaaville pidempää matkaa ja soratietä! Tänä vuonna etsityistä rasteista saa pisteitä niiden vaikeustason mukaisesti. Etsi 13 pistettä ja osallistu arvontaan.

Tiesitkö?

Polkupyöräsuunnistusta on järjestetty Akaassa ja sen taajamissa jo vuodesta 1986, jolloin rasteja oli haettavana 14. Ensimmäiset vuodet 1986-1989 suunnistusta järjestettiin ainoastaan Kylmäkoskella, jonka jälkeen hetkellisesti vuosiksi 1990-1991 siirryttiin Viialan, Toijalan ja Kylmäkosken yhteiseen polkupyöräsuunnistukseen, missä rastimäärä oli 28. Tämän jälkeen vuodet 1992-2008 suunnistus jatkui vain Kylmäkoskella.

Vuodesta 2009 polkupyöräsuunnistusta on järjestetty koko Akaan alueella. Palautettujen rastikarttojen määrä on ollut keskimäärin n.160 kappaletta. Kesällä 2023 polkupyöräsuunnistus järjestettiin ensimmäistä kertaa yhteistyössä Akaan Pyöräilijät ry:n kanssa. Viime kesänä 2025 rastikarttoja palautettiin ennätyksellinen määrä:  192 kappaletta.