Akaan lukion hakijamäärä jatkoi edelleen kasvuaan - Akaan kaupunki

Akaan lukion hakijamäärä jatkoi edelleen kasvuaan

Akaan lukion hakijamäärä jatkoi kasvuaan tämän kevään yhteishaussa. Lukion valitsi ensisijaiseksi opiskelupaikaksi 62 hakijaa, kun viime vuonna vastaava luku oli 54. Hakijamäärä nousi nyt kolmantena vuonna peräkkäin.

Suurin osa lukioon hakeneista tulee Akaasta. Toijalan yhteiskoulusta 41 opiskelijaa valitsi paikallisen lukion ensisijaiseksi vaihtoehdoksi, ja Viialan yhtenäiskoulusta 17 opiskelijaa. Viialan hakijoiden määrä nousi 10 opiskelijalla. Myös muutama muualta tuleva ilmoitti Akaan lukion ykkösvalinnaksi.

Toissijaiseksi vaihtoehdoksi Akaan lukion valitsi yhteensä 74 hakijaa.

Akaan lukion rehtori Juha Alenius iloitsee yhteisvalinnan tuloksesta.

– Taustalla on Akaan lukion saavuttama hyvä maine sekä hyvin onnistunut markkinointi. Minua ilahdutti erityisesti Viialasta tulleiden ensisijaisten hakijoiden lukumäärän merkittävä kasvu, Alenius sanoo.

Monipuolinen koulutustarjonta houkuttelee opiskelijoita

Akaan lukiossa alkoi viime syksynä uusi luonnontieteisiin ja matematiikkaan keskittyvä linja. Koulutustarjontaan kuuluu suosittu liikuntalinja, jonka toteutuksessa ovat mukana paikalliset seurat Akaa Futsal ja Akaa-Volley.

Lukiossa voi lisäksi opiskella muun muassa musiikkia, kotitaloutta ja kuvataidetta. Opiskelijoille tarjotaan etuna kuntosalin maksuton käyttö.

Toisen vuoden opiskelijoilla on mahdollisuus hakea erillishaun kautta Tampereen ammattikorkeakoulun lukioväyläopintoihin, ja kokeilla miltä ammattikorkeakouluopinnot tuntuvat. Hakukohteina ovat tekniikan lukioväylä ja hoitotyön lukioväylä.

Vuonna 2024 Akaan lukio nousi viidennelle sijalle STT:n toteuttamassa Pirkanmaan lukiovertailussa.

Lisätietoja:

Akaan lukion rehtori Juha Alenius, puh. 040 335 3302, juha.alenius@edu.akaa.fi