Teletalo avautuu yhteisölliselle toiminnalle – hae mukaan operaattoriksi - Akaan kaupunki

Teletalo avautuu yhteisölliselle toiminnalle – hae mukaan operaattoriksi

Akaan kaupunki hakee operaattoria Teletaloon, joka sijaitsee Viialassa osoitteessa Kansankatu 2. Haku avaa uudenlaisen mahdollisuuden paikalliselle toimijalle, joka haluaa olla mukana kehittämässä Teletalosta aktiivista, monipuolista ja yhteisöllistä kokoontumispaikkaa akaalaisille.

Akaassa toimii vahva ja monipuolinen kolmas sektori. Erityisesti Viialassa on tunnistettu tarve matalan kynnyksen tilalle, jossa paikalliset yhdistykset, ryhmät ja muut yleishyödylliset toimijat voivat järjestää toimintaa, kokoontua ja vahvistaa alueen yhteisöllisyyttä. Teletalo tarjoaa tähän uuden mahdollisuuden.

Tilat

Teletalo on kaupungin omistama kiinteistö, jossa on noin 215 m² tilaa, noin 69 m² käytettävissä olevaa kellaritilaa sekä tarpeen mukaan erillinen noin 53 m² bänditila. Tiloihin haetaan toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella operaattoria, joka ottaa vastuulleen tilan kehittämisen, ylläpidon ja toiminnan järjestämisen.

Operaattorin tehtävät

Operaattorin tehtävänä on mahdollistaa Teletalon aktiivinen käyttö mahdollisimman monipuolisesti erilaisille akaalaisille toimijoille. Operaattori voi järjestää tilassa myös omaa toimintaansa, mutta 40 prosenttia toiminta-ajasta tulee varata siten, että myös muilla yleishyödyllisillä toimijoilla on mahdollisuus käyttää tilaa. Tiloissa ei saa järjestää kaupallista toimintaa, vaan ne on tarkoitettu paikallisten voittoa tavoittelemattomien toimijoiden käyttöön.

Haun tavoitteena on löytää toimija, jolla on halua ja kykyä rakentaa Teletalosta elävä paikallisen toiminnan paikka. Operaattori vastaa muun muassa tilojen varausjärjestelmästä, käyttöönottoon ja käyttöön liittyvistä käytännön asioista, sisätilojen siisteydestä sekä vastuujakotaulukon mukaisista kunnossapito- ja korjaustöistä. Operaattori vastaa lisäksi kiinteistön sähköstä ja vedestä kulutuksen mukaan. Lämmitys kuuluu sopimukseen.

Kuka voi hakea operaattoriksi?

Operaattoriksi voi hakea yritys tai rekisteröity yhdistys, jolla on y-tunnus. Hakemuksena pyydetään toimittamaan suunnitelma ja selvitys Teletalon käytöstä. Suunnitelmassa tulee kuvata, millaista toimintaa tiloihin järjestettäisiin ja miten myös muiden toimijoiden tilankäyttö mahdollistettaisiin arkipäivinä, viikonloppuina sekä eri vuorokaudenaikoina.

Valintaprosessi ja arviointikriteerit

Hakemuksen jättäneiden kanssa järjestetään neuvottelumenettely, jossa täsmennetään suunnitelmaa sekä mahdollisen sopimuksen yksityiskohtia. Operaattorivalinta käsitellään kaupunginhallituksessa. Valinnassa painotetaan sitä, miten hyvin operaattori pystyy tuottamaan lisäarvoa kaupungin hyvinvointityöhön ja kulttuuripalveluille sekä mahdollistamaan akaalaisten kolmannen sektorin toimijoiden toimintaa Teletalossa.

Sopimuksen kesto ja irtisanominen

Sopimus tehdään toistaiseksi voimassa olevana. Sopimus voidaan päättää irtisanomalla se vähintään kaksi kuukautta ennen kalenterivuoden päättymistä, jolloin sopimus päättyy seuraavan kalenterivuoden ensimmäisenä päivänä.

Lisätiedot, esittely ja hakuaika

Tarkemmat tiedot ja vastuunjakotaulukko liitteissä, perehdythän niihin huolellisesti ennen hakemista!

Akaan kaupunki esittelee kohdetta 19.5.2026 klo 9-11.00. Esittelyyn tulee ilmoittautua etukäteen sähköpostitse: hanna-leena.holmstrom@akaa.fi. Mikäli esittelyyn ei tule ilmoittautumisia, tilaisuutta ei järjestetä.

Hakemukset pyydetään toimittamaan sähköpostitse osoitteeseen akaa.sivistystoimi@akaa.fi viimeistään 24.5.2026.

Teletalon yhteistyösopimuksen vastuunjakotaulukko

Teletalon operaattorihaku